Obowiązek sporządzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa został wprowadzony w październiku 2016 r. wraz z wejściem w życie nowej ustawy o efektywności energetycznej. Czas na przeprowadzenie pierwszego audytu jest ograniczony dlatego już teraz warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami regulującymi ten temat.
1. Kto musi przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Zgodnie z zapisami ustawy każdy duży przedsiębiorca do końca września 2017 r. zobowiązany jest do przeprowadzenia audytu energetycznego. Kim więc jest duży przedsiębiorca? Warunki te szczegółowo określa ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jeśli więc przedsiębiorstwo przynajmniej w jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych:
to musi ono przeprowadzić audyt energetyczny.
2. Jak często należy przeprowadzać audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Aby spełnić obowiązki formalne audyt powinien zostać przeprowadzony co 4 lata.
3. Czy możliwe jest zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Ustawa dopuszcza taką możliwość jeśli audytowane przedsiębiorstwo posiada:
4. Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii.
5. Jaki jest zakres audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Musi on zwierać szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii.
6. Co grozi za niewypełnienie obowiązku?
Każdy podmiot w terminie 30 dni od przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa powinien zawiadomić o tym fakcie Prezesa URE i załączyć informację o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii wynikających z przeprowadzonego audytu. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara do 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
7. Jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Podstawową korzyścią jest wywiązanie się z obowiązków formalnych wprowadzonych przez nową ustawę o efektywności energetycznej, dzięki czemu przedsiębiorstwo eliminuje ryzyko otrzymania wysokiej kary. Oprócz tego otrzymuje ono szczegółowe opracowanie, w którym wskazane są przedsięwzięcia poprawiające efektywność zużycia energii, dla realizacji których w przyszłości możliwe jest pozyskanie dodatkowego wsparcia w postaci białych certyfikatów.